W naszym sklepie znajdziesz muzykę z najróżniejszych gatunków, zarówno o cięższych, jak i lżejszych brzmieniach gitarowych. Rock progresywny, którego płyty CD i winylowe prezentujemy poniżej, to doskonała propozycja dla każdego fana złożonych melodii, często wzbogaconych o instrumenty elektroniczne oraz klasyczne. Wśród twórców można wyszukać znane zespoły rockowe, muzyków solowych i niszowych artystów proponujących absolutnie unikatowe kompozycje. Już teraz zachęcamy do przejrzenia poniższego katalogu.

Geneza rocka progresywnego

Jak wiele stylów rocka, typ progresywny rozwijał się na długo przed epoką CD – w latach 60. XX wieku. To w tym czasie – przede wszystkim – zachodnie społeczeństwa przechodziły dynamiczne przemiany na tle kulturowym i społecznym. Twórcy tego gatunku inspirowali się m.in. muzyką psychodeliczną, jazz-rockiem, sceną Canterbury (mającej ogromny wkład w omawiany proces), a także brzmieniami folkowymi.

Rozwojowi tego rockowego nurtu towarzyszyło rozczarowanie kulturą masową, ale i atmosfera skandalu. Z jednej strony więc – żądni „nowego” młodzi ludzie, z drugiej – oburzone starsze i bardziej konserwatywne pokolenia… Nie mogło być podatniejszego gruntu pod przemiany kulturowe i spopularyzowanie rodzącego się stylu. Tym zaś, kto pchnął świat w objęcia rocka progresywnego, był Frank Zappa i zespół The Mothers of Invention. Od tej pory zainteresowanie tym gatunkiem rosło. The Moody Blues, The Nice, Iron Butterfly to pierwsze grupy nagrywające płyty ściśle w tym klimacie.

W niedługim czasie zaczęły powstawać tzw. supergrupy złożone z wcześniej znanych już instrumentalistów i wokalistów, grających solowo lub w innych zespołach. Wśród nich były m.in. Yes oraz Genesis, które na stałe wpisały się w rockowe dziedzictwo, a ich CD goszczą w wielu kolekcjach. Także zespoły niekojarzone bezpośrednio z tym stylem nagrywały na swoich płytach utwory nawiązujące do niego. Wśród nich są np. The Scorpions czy Led Zeppelin.

Rock progresywny – czym się charakteryzuje?

Wybierając rock progresywny, stawiasz na muzykę o wolnej formie, szczególnie jeśli chodzi o długość. Często twórcy nagrywają specjalne intra do właściwych utworów, dzięki czemu zyskują one bardziej klasyczny charakter. Artyści zresztą nie ukrywają swoich inspiracji twórczością klasycznych kompozytorów. Typowe dla tego rockowego gatunku jest dynamicznie zmieniające się rytmy i tempo. Duże znaczenie odgrywa również warstwa wokalna, w tym tekst. Autorzy na nagranych płytach CD i winylowych nawiązują często do trudnych tematów, także filozoficznych i religijnych. Obok gitary czy perkusji, w utworach nierzadko pobrzmiewają instrumenty elektroniczne i akustyczne, wśród nich syntezatory, skrzypce czy nawet flet.

Warto wiedzieć, że ten gatunek dzieli się na szereg stylów i podgatunków. Wśród nich wyróżnia się m.in. progresywny metal (heavy, thrash, death), symfoniczny czy eksperymentalny rock.

Zespoły grające rocka progresywnego

Wśród rockowych twórców, których płyty CD i winylowe znajdziesz m.in. w naszym sklepie, są takie zespoły jak np.:

  • Electric octopus,

  • Kyning,

  • Abanamat.

Wyszukasz tu także Muse, King Crismon, Electric Light Orchestra.

Chcesz zanurzyć się w świat rocka progresywnego? Przejrzyj zatem już teraz dostępne w ofercie rockowe płyty CD różnych twórców. Wybierz muzykę, która od lat 60. porywa miliony ludzi na całym świecie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl