Czy istnieje muzyka, która poszerza horyzonty wyobraźni? Tak można powiedzieć o gatunku, jakim jest rock psychodeliczny. Dostępne w naszej ofercie płyty rockowe CD to wybór przedstawicieli tej niszowej twórczości. Są idealne dla osób poszukujących zupełnie nowych doznań z brzmień muzycznych. Wśród nich znajdziesz zarówno nieco szerzej znanych klasyków, jak i mniej rozpoznawalne, ale warte uwagi zespoły.

Zachęcamy już teraz do zapoznania się z prezentowanymi albumami na płytach CD i winylowych.

Rock psychodeliczny – początki gatunku

Jak większość odmian rocka, tak i psychodeliczny przeżywał swój rozwój w latach 60. XX wieku, w czasie dynamicznych przemian społecznych i kulturowych. Gatunek ten był popularny zarówno na Starym Kontynencie (głównie po zachodniej stronie Żelaznej Kurtyny), jak i za Oceanem. Wywodził się on z ruchu hippisowskiego, który nie tylko wyznawał ideę pacyfistyczną, ale i poszerzania świadomości… w tym m.in. za pomocą substancji psychodelicznych. To od nich ten typ muzyki wziął swoją nazwę.

W tym czasie bowiem były one masowo zażywane przez młodzież sprzeciwiającą się skostniałemu modelowi społeczeństwa industrialnego. Nastawieni na zupełnie inne doświadczanie rzeczywistości młodzi ludzie sięgali po substancje psychoaktywne, a muzyka ta pomagała im wejść głębiej w trans. Rockowe brzmienia rocka psychodelicznego, rozbrzmiewające z płyt (dzisiaj także CD) i na koncertach, były zarówno lżejsze, jak i ciężkie. Nic dziwnego, że to właśnie z tego gatunku – przynajmniej częściowo – wyewoluował hard rock progresywny i metal.

Kto zaś dał podwaliny pod tę rockową muzykę? Wśród pierwszych, szerzej znanych zespołów byli The Charlatans, założeni w 1964 roku w mieście „dzieci kwiatów” – San Francisco. Tuż po nich byli Grateful Dead. Szybko jednak zaczęli do nich nawiązywać także inni twórcy, w tym szerzej znani, tacy jak Janis Joplin, The Doors, Jimi Hendrix czy Pink Floyd. Warto wiedzieć, że również Stonesi, Queen i Beatlesi mają na swoim koncie utwory inspirowane tym gatunkiem.

Dzisiaj płyty CD, reprezentujące ten rock, kupisz m.in. w naszym sklepie. Czego możesz się spodziewać, słuchając tej muzyki?

Czym wyróżnia się rock psychodeliczny?

Inspirowany bluesem, jazzem i klasycznym rock&rollem gatunek psychodeliczny to muzyka rockowa, która – w teorii – pomaga wejść w odmienny stan świadomości. W praktyce jednak stanowi jego swoiste odzwierciedlenie. Stąd w kompozycjach niejednokrotnie słychać nieoczywiste, zaskakujące brzmienia.

Ze strony technicznej artyści tworzący ten typ muzyki odeszli od czterotaktowej struktury, typowej dla rock&rolla, uwalniając ją i pisząc długie na nawet kilkanaście minut kompozycje. Fascynacja także kulturą Dalekiego Wschodu, w tym Indii, poskutkowała tym, że między riffami gitar rockowych na płytach winylowych i CD dodawane były kawałki wygrywane na takich instrumentach, jak sitar. Można go usłyszeć m.in. w wybranych kompozycjach The Rolling Stones, w tym „Paint it, black!”

Rock psychodeliczny – jakie zespoły?

Wybierając rockowe płyty CD i winylowe w naszym sklepie, stawiasz na rock psychodeliczny w wykonaniu takich twórców, jak m.in. Taxi Caveman, Wizard Masters czy Sonic Taboo. Sprawdź już teraz prezentowane propozycje i wsłuchaj się w muzykę, która towarzyszyła największym społecznym rewolucjom XX wieku!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl